trenky-trenyrky.cz
Jaromírova 3, Praha 2
Po - Pá: 9:30 - 18:00
So: 9:30 - 16:00

Materiály

Námi nabízené produkty jsou vyrobeny z různých materiálů, které poskytují prádlu odlišné vlastnosti. Vybírat tedy můžete nejen podle výrobce, ceny nebo barvy, ale také podle splnění vašich požadavků na vlastnosti prádla.


BAVLNA

Pro spotřebitele je nejdůležitější to, že má dobrou pevnost v tahu (ta se za mokra dokonce zvyšuje až o 20 %), což znamená, že je vhodná pro výrobu prádla s potřebou častého praní, jelikož se při praní tolik neopotřebovává.
Další velkou výhodou je, že výrobky z bavlny jsou příjemné na dotek a mohou sát značné množství vlhkosti, například potu.

K nevýhodám této suroviny patří, že se výrobky z bavlny snadno mačkají, žmolkují a jen omezeně chrání proti chladu. 

Možnost praní až na 90°C.

POLYESTER

Polyesterová vlákna jsou syntetické výrobky, při jejichž výrobě je jako hlavní surovina používána ropa.

K nejdůležitějším kladným vlastnostem patří vysoká odolnost na světle a proti mikroorganizmům, malá navlhavost a tedy rychlé sušení, při častém praní se tolik nežmolkují, svým leskem i na dotek je velmi podobný přírodnímu hedvábí.

Mísením přírodních vláken s polyesterem se dosáhne v mnohém směru zlepšení užitných vlastností příze . Tkaniny ze směsí s polyesterem jsou například lehčí a méně mačkavé, pevnější a trvanlivější. Podobně je tomu u směsí polyester/vlna.

Doporučená spíše nižší teplota praní (do 40°C).

 

ELASTAN

Zpravidla je vetkáván do jiných materiálů pro zlepšení jejich funkčních vlastností. Elastická vlákna se dají natáhnout na nejméně trojnásobnou délku a po uvolnění tahu se vrátí na (téměř) původní rozměr.
Nevýhodou těchto elastických vláken je, že mají poměrně nízkou pevnost v oděru, proto se ve tkaninách objevují pouze v menší míře.

Také se doporučuje spíše nižší teplota praní (do 40°C).

 

NYLON

První syntetické vlákno, které bylo vyrobeno, mělo komerční úspěch a používá se dodnes. Jedná se o umělé vlákno, jehož vlastnosti jsou podobné, a často ještě lepší něž vlákna přírodní, jako je vlna, bavlna nebo hedvábí.

Nižší doporučená teplota praní.

 

SATÉN

Tato tkanina se vyrábí převážně z přízí z nekonečných vláken (přírodní hedvábíviskózapolyesterpolyamid) nebo také z bavlny.
Šijí se z něho povlaky na peřiny a ložní prádlo, je tedy vhodný také pro výrobu spodního prádla využívaného na spaní nebo domácí lenošení.

Jeho povrch je příjemný na dotek a lesklý, nežmolkuje se.

Doporučená teplota praní do 30°C nebo ruční praní.

 

BAMBUS

Bambusové vlákno je považováno za materiál 21. století. Díky svému rychlému růstu (uvádí se, že některý druhy jsou schopny během 24 hodin vyrůst až o 1 m) je bambus rychle obnovitelným přírodním zdrojem. Již samotná rostlina obsahuje jedinečnou složku (Bamboo Khun), která umožňuje její ekologické pěstování bez použití pesticidů a hnojiv a zajišťuje její odolnost vůči bakteriím. Má tedy antibakteriální a antistatické vlastnosti. Zamezuje také vzniku nepříjemných pachů

Materiály s bambusovým vláknem mají mnoho zajímavých a pro své uživatele příjemných vlastností. Již při prvním kontaktu budete příjemně překvapeni velmi jemným a příjemným omakem, který lze přirovnat k hedvábí nebo kašmíru. Mimo to má tento materiál také příjemné termoregulační a absorpční vlastnosti - umožňuje až 3x lepší odvod vlhkosti od pokožky než bavlna. V teplých obdobích příjemně chladí a v chladnějších Vás bude naopak zahřívat. 

Velmi dobře odolává namáhání a svoje pozitivní vlastnosti si udržuje i po vícenásobném praní, což přispívá k jeho dlouhodobé životnosti.

Pro optimální údržbu se doporučuje prádlo z tohoto materiálu prát maximálně na 40°C. Nedoporučuje se                  žehlit, bělit, sušit v bubnové sušičce nebo chemicky čistit.